9 Czerwiec

pancake-3284029_1920

Miód malina

PR to przekazywanie dobrych wiadomości. Przy zalewie dramatów, którymi żyją media, to stosunkowo łatwiejszy kawałek chleba. Piszę więc zazwyczaj o tym, że komuś coś się udało, rozwija się (inaczej nie stać, by go było na PR ;)), dostaje nagrody, produkuje fajne rzeczy. I bywa to naprawdę przyjemne.

W promocji wszystko jest ładnie, tylko czasami aż za bardzo. Cukierkowatość to wizerunek, który pasuje firmom produkującym lody czy czekoladę, ale nie wszystkim. W PR łatwo jest przekroczyć granice dobrego smaku, kiedy robi się tak słodko, że aż niedobrze. Opisując produkt używa się wtedy więcej przymiotników: „piękny, cudowny, nadobny” niż rzeczowników i czasowników, które informują o tym co się stało i do czego to jest. Powstaje obraz wymuskany, bez rys. Tylko zawsze wtedy rodzi się pytanie czy prawdziwy? Miód malina! Tylko czy zjadliwa?

Dlatego najbardziej lubię pisać o tych klientach, którzy nie boją się pokazać, że ich praca to też pot i łzy, że nie zawsze jest idealnie, którzy przyznają, że zdarzało im się popełniać błędy, że czasami bywa pod górkę i trzeba się mierzyć z problemami. W ten sposób odsłaniają zwykłą, ludzką twarz, stają się przez to bardziej autentyczni i wiarygodni. Uświadamiają innym, że nie są cyborgami, czy cudownymi dziećmi, które przyszły na świat z pełnym uzębieniem, władając 12 językami i z tabliczką mnożenia w jednym palcu, sukces więc był im pisany. Musieli na niego zapracować, czasami coś poświęcając. Kiedy zaś widzimy, że ktoś doszedł do swego, potykając się i pnąc z mozołem, czujemy do niego sympatie, bo to znaczy, że nie jest inny niż my, nie wywyższa się. Ale żeby opowiadać o sobie w ten sposób trzeba być naprawdę pewnym swego, bo tylko najsilniejszych stać na pokazywanie słabości i przekucie ich w atuty.

Takie podejście do prowadzonego biznesu pokazuje też jedną z najbardziej cenionych przeze mnie cech: dystans do siebie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że świat uratuje poczucie humoru.

Z pozdrowieniami,
Ula

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *